Ders Çalışma Stratejisi

Neden Ders Çalışıyorum?

Öncelikle kendine neden ders çalışman gerektiğini sor. Sadece karnendeki notların iyi olması için mi? Yoksa ileride sevdiğin ve mutlu olduğun mesleği yapmak için mi?
Burada genelde yanlış düşünülen bir şey var. Ne kadar çok ders çalışırsam o kadar iyi puan alırım ve puanıma göre de istediğim yere giderim diye bir düşünce hâkim.
Ama bunun aksine düşünmen gereken şey,  üniversite öncesi dönemde gördüğün dersleri en iyi şekilde anlaman ve öğrenmek olmalı. Her ders için önyargılı olmadan bir gayret gösterirsen meslek seçimi konusunda da sorun yaşamayacaksın. Çünkü hangi dersler sana daha zevkli geliyorsa, hangi dersler senin karakterini yansıtıyorsa o dersler ile alakalı bölümleri araştırıp o mesleği seçmelisin. Bu sayede bir ömür boyu sahip olacağın mesleği en iyi şekilde seçmiş olursun. Sadece neden ders çalışman gerektiğini konuşurken bile nerelere kadar geldik. 😊

Nasıl Çalışmalıyım? Çalışma Programı Yapmalı Mıyım?

Hedefini belirledikten sonra asıl konu nasıl ders çalışman gerektiği. Eğer ilk defa sıkı bir ders çalışma programı yapacaksan, bu seni çok sıkmayacak şekilde planlanmalıdır. Benim tavsiyem başlangıçta yoğun bir program ile başlamaman. Daha önce herhangi bir çalışma düzenin yok ise kademeli olarak programını düzenlemen. İlk gün 1 saat, ikinci gün 1.5 saat, üçüncü gün 2 saat gibi kademeli olarak arttırırsan, alışma sürecinde sıkılmamış ve kendinin yormamış olursun. Aynı zamanda 1. Hafta sonunda kendi programını daha rahat bir şekilde bulursun. Hiçbir zaman programı değiştirmekten çekinme. Programına bağlı kal ama ders programın sana uygun değil ise değiştirmeyi unutma. Deneme yanılma yoluyla ortalama bir program 1 ay sonra tam olarak oturmaktadır. Bu konuda rehber öğretmeninden yardım alabilirsin. Ama hiçbir zaman sadece rehber öğretmenin sana program hazırlamasını bekleme. Rehber öğretmeninden programın nasıl hazırlanması gerektiğini öğren. Hazır olarak elinde bulunan, herkese aynı şekilde verilen programlardan olmamasına özen göster. Çünkü her birey özeldir. Herkesin çalışma stratejisi farklıdır. Kendine en uygun olanı kendin bulacaksın. Rehber öğretmenin sana sadece bu konuda rehber olacak. Kısacası rehber öğretmeninden balık isteme, balık tutmayı öğren.  Elinde düzenli olarak çalışacağın ders programı olmazsa olmazlarından olmalı.  

Hangi Zamanlarda Çalışmalıyım?

Her gün aynı saatlerde ders çalışmalısın. Hafta içi okula gittiğin için bu saatleri hafta içi ve hafta sonu olarak ayırabilirsin. Her insanın belirli saatler içinde işe gitme ve gelme zamanı vardır. Senin de bu şekilde belli çalışma saatlerin olmalı. Sabah erken saatlerde kalkmaya vücudunu da alıştırmış olmalısın. Ne demiş atalarımız erken kalkan erken yol alır. Birçok rakibin uyurken sen çoktan bir konu bitirmiş olacaksın. Bu da seni 1-0 öne geçirecektir.

DİKKAT!

Her konu bitiminde test çözmeyi de ihmal etme. Ne kadar çok soru tipi görürsen, senin için o kadar faydalı. Soru tiplerini gördükten sonra yeni nesil soruları çözmeyi ihmal etmemelisin. Özellikle matematik ve diğer sayısal derslerde yeni nesil soruların önemi oldukça arttı. Yardımcı kitaplarının yeterli olmadığı yerlerde işe teknoloji illa gerekecektir. Fakat teknolojiyi ders sırasında başka amaçlar dışında kullanmayı aklından geçirme. Buna izin verme. Unutma senin bir hedefin var. Ne zaman aklın karışırsa yorulduğunu veya sıkıldığını anlarsan hedefini hatırla. Ama sakın hedefim var diye kendine vakit ayırmadan sadece derse odaklanma. Dinlenmeden, kendine vakit ayırmadan ders çalışmak seni ileriye götürmez. Aksine olduğun yerde saymanı sağlar. Hedefini unutmamak amaçlı, hedefini çalıştığın masanın duvarına küçük bir kâğıda yazıp asabilirsin. Çünkü bu seni motive eder. Tabii çok ders çalışmak seni sıkacaktır; ama unutma ki bunca emekten sonra istediğin yerde olacaksın. Düzenli, disiplinli bir şekilde çalıştıktan sonra bir bakmışsın ki istediğin lisede, istediğin üniversitede hızla ilerliyor olacaksın. Ve bu böyle küçümsenecek bir durum değil. Unutma bu duruma gelmek için çok yol aştın.

Yöntemim Doğru Mu?

Düzenli ders çalışmayı da ayarladıktan sonra kendi kendini ölçmelisin. Bu denediğim çalışma şekli ne kadar yararlı? İşe yarıyor mu? Eğer her şey yolundaysa gönül rahatlığı ile yola devam edebilirsin. Ve eğer istediğin sonuçları almadıysan başa dönmene gerek yok. Sadece çalışma şeklini değiştirirsin. Bu yöntemde kendine soracağın sorular: ben not alarak mı daha başarılıyım ya da sadece dinleyip ve o konu hakkında bol bol soru çözerken mi daha iyiyim?

Unutma ki teknoloji sayesinde derste anlamadığımız birçok konuya yeniden kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Takıldığımız konuda hemen kısa bir araştırma yapıp veya o konu hakkında birkaç video izlemek de faydalı olacaktır.

Ders Çalışma Stratejisi” için bir yorum

  • Temmuz 22, 2020 tarihinde, saat 10:35 am
    Permalink

    Ders çalışma masama oturmakta güçlük çekiyorum. Hiç ders çalışma isteğim yok. Tavsiyelerinizi uygulayacağım. Teşekkür ederim Mert Uyguç hocam.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.