Ders Çalışırken Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Ders çalışırken en önemli konulardan biri de nasıl bir ortamda ders çalışılması gereğidir. Birkaç durumla bu konuyu halledebilirsin.    

Oda Düzeni

Tabii ki ilk dikkat edilecek şey odanın temiz ve düzenli olmasıdır. Dağınık bir ortam senin ders çalışma isteğini zaten öldürür. Dikkatini bozan her şeyi ortadan kaldır. Yatak gibi seni rahatsız edecek eşyaları göz önünde bulundurma. Çünkü yatak seni sürekli olarak rahatlığa davet edecektir. Buna izin verme. Masanı dikkatini toplayabileceğin şekilde konumlandır. Ama pencere önü de olmamasına dikkat et.

Çalışma Koltuğu

Çok rahat bir sandalye senin kendini derse vermeni olumsuz anlamda etkileyecek. Çünkü rahatlık gevşemene neden olacaktır. Çok da sert bir sandalye yine seni olumsuz anlamda etkileyecektir. Bu önerileri dikkate alarak şimdi kendine uygun sandalyeyi seçebilirsin.

Çalışma Masası Üstü

Kesinlikle gözünü yoracak şeylere izin verme. Masanda sadece o an çalıştığın kitaplar olmalı. Ama tabii ki aynı anda birçok derse çalışmayacağın için sadece çalıştığın ders ile ilgili kitap ve materyaller olsun. Matematik çalışıyorsan sadece matematik ile ilgili şeyler masanda olsun. Diğer kitaplar eminim ki çalışma hevesini kaçıracaktır. Çünkü bir anda ben bunların hepsine nasıl çalışacağım gibi düşüncelere dalacaksın. Ve bu da motivasyonunu düşürecektir. Bu yüzden bu önerimi de dikkate almanı isterim.

Aynı zamanda masa üstünde senin dikkatini bozabilecek şeylere de izin vermemelisin. Bu herhangi bir şeyi hatırlatacak bir nesne de olabilir. Unutma ki bu gibi eşyalar da senin anılara dalıp gitmene ve ders çalışma disiplinini bozmaya yöneliktir. Buna da izin vermeyip ders çalışacağın zamanlarda sadece ders çalışmaya odaklanmalısın.

En Önemli Etken Işık

Çalıştığın ortamdaki ışığa da gereken önemi vermeyi ihmal etme. Unutma yazarken, çalışırken, video izlerken bunları gibi birçok durumda görme organımızı kullanıyoruz. Ne seni aşırı derecede rahatsız edecek, gözlerini yoracak şekilde güçlü veya parlayan bir ışık olsun. Ne de senin ders çalışmanı etkileyecek çok düşük bir ışık olsun. Aydınlığı da kendine göre ayarlamayı sana bırakıyorum.

Sessizlik Mi? Yoksa Müzik Eşliğinde Mi?

Kimi öğrenci ders çalışırken tamamen sessizlikten yana olurken kimi öğrenci de ders çalışırken müzik eşliğinde daha iyi motive olduklarını söyler. Siz hangi taraftasınız? Eğer sessizlikten yanaysanız masanızı konumlandırırken dikkat edeceğiniz hususlardan biri de kapıya yakın olmamasıdır. Oda içerisinde en az sesi alabilen köşe seçilmelidir. Fakat tam tersine müzikle beraber çalışmayı tercih ediyorsan kulaklık eşliğinde çalışabilirsin.

Temiz Hava

Belirli aralıklarla çalıştığın odayı da havalandırmayı unutmamalısın. Biraz temiz hava çok daha iyi düşünmeni ve algılamanı sağlayacaktır. Bunu da bulunduğun ortamdaki pencereleri ders aralarında açarak yapabilirsin. Sürekli aynı ortamda bulunduğundan oda içindeki karbondioksit miktarı da doğal olarak artıyor. Sende bunu fark ettiğinde veya oksijene ihtiyacın olduğunu hissettiğinde yapman gerekeni biliyorsun.

Bütün bu durumlara dikkat ettikten sonra çalışma ortamın hazır. Kendini de hazır hissediyorsan hiç vakit kaybetmeden ders çalışmaya başlayabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.